Επισυνάπτονται ΥΑ:

Α: Καθορισμός προγράμματος επαναληπτικών πανελλαδικών εξετάσεων έτους 2020 (μαθημάτων Γενικών Λυκείων, ειδικών και μουσικών μαθημάτων των υποψηφίων για εισαγωγή στα οικεία τμήματα και ορισμός προθεσμίας υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας των υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ)
Β: Καθορισμός προγράμματος επαναληπτικών πανελλαδικών εξετάσεων έτους 2020 (μαθημάτων ΕΠΑΛ και ορισμός προθεσμίας υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας των υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ)

Επισυνάπτεται η ΥΑ που περιλαμβάνει το πρόγραμμα εξετάσεων (γενικής παιδείας, ομάδων προσανατολισμού και ειδικών μαθημάτων) και τον ορισμό προθεσμίας υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας των υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ.

Ενημέρωση σχετικά με συμπληρωματική προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Λιμενικού Σώματος όσον αφορά τον αριθμό εισακτέων 2020.

«Ευχετήριο μήνυμα του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας Θοδωρή Μαρδίρη προς τους μαθητές και τις μαθήτριες που μετέχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2020»

Αγαπητοί μαθητές, αγαπητές μαθήτριες

Με την έναρξη των πανελλαδικών εξετάσεων για την εισαγωγή στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, εύχομαι κάθε επιτυχία στον καθένα και στην καθεμιά σας.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας ενημερώνει τους/τις υποψήφιους/ες και τους γονείς και κηδεμόνες τους, ότι και φέτος σε όλη τη διάρκεια των πανελλαδικών εξετάσεων, από τη Δευτέρα 15 Ιουνίου και καθημερινά από τις 08:00 έως τις 14:00, λειτουργούν σε κάθε Περιφερειακή μας Ενότητα τηλεφωνικές γραμμές ψυχολογικής υποστήριξης, στις οποίες παρέχουν τις υπηρεσίες τους 12 Ψυχολόγοι σε συνεργασία με το ΠΕ.Κ.Ε.Σ., τα Κ.Ε.Σ.Υ. και άλλες δομές ειδικής αγωγής της Π.Δ.Ε. Δυτικής Μακεδονίας.