Οι παρακάτω δράσεις θα υλοποιηθούν το διάστημα Οκτώβριος – Δεκέμβριος 2021 σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής των σχολικών μονάδων του Δήμου Εορδαίας και του Δήμου Βοΐου.

Δράσεις Εξ αποστάσεως

• Δράση «Εισαγωγή στη ρομποτική». Υλοποίηση εξ αποστάσεως σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς Πληροφορικής Α’/θμιας και Β’/θμιας Εκπ/σης. Πληροφορίες σχετικά με τη δράση: «Εισαγωγή στη ρομποτική»

• Συνεργασία με εκπαιδευτικούς που διδάσκουν Πληροφορική ή Τεχνολογία στην Α’/θμια και Β’/θμια Εκπ/ση για την υλοποίηση εξ αποστάσεως διδακτικών παρεμβάσεων σύντομης διάρκειας, στο πλαίσιο της διδασκαλίας θεμάτων σχετικών με νέες τεχνολογίες και εκπαιδευτική ρομποτική.

Εργαστήρια με φυσική παρουσία

• Προγραμματίζοντας EV3 Mindstorms - (εργαστήρια εκπαιδευτικής ρομποτικής και προγραμματισμού) Διάρκεια: 4 ώρες. Απευθύνεται σε μαθητές/τριες Γυμνασίου.