ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

Αγαπητοί κι αγαπητές συνάδελφοι εκπαιδευτικοί, αγαπητά μας παιδιά

Η νέα σχολική χρονιά ξεκινά με τον καθιερωμένο αγιασμό και την αισιοδοξία που συνήθως συνοδεύει κάθε νέα αρχή. Παρά τις δύσκολες τελευταίες ημέρες εξ αιτίας των ακραίων καιρικών συνθηκών, οι  προοπτικές για τη νέα σχολική χρονιά διαγράφονται ευοίωνες: Είμαστε υγιείς και με τη βοήθεια των ειδικών διαμορφώνουμε συνθήκες για την ασφάλεια της εκπαιδευτικής κοινότητας. Οι δημοτικές αρχές μεριμνούν για την προετοιμασία των σχολικών κτηρίων. Η πολιτεία στελεχώνει τα σχολεία με τον διορισμό μόνιμων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών. Το Υπουργείο, η Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας και η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης έχουν εξοπλίσει από το τέλος της προηγούμενης σχολικής χρονιάς τα σχολεία της Δυτικής Μακεδονίας και τις δομές εκπαίδευσης με την απαραίτητη υλικοτεχνική υποδομή συνολικής αξίας άνω των 3.100.000 ευρώ, που θα διευκολύνει και θα υποστηρίζει την πορεία εκπαιδευτικών και μαθητών προς τη γνώση. Ευρωπαϊκά Προγράμματα που εκπονούνται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης και τα σχολεία, προγράμματα των Πόλων Καινοτομίας, των Κέντρων Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία και άλλων φορέων ανοίγουν τα σχολεία μας σε πληροφόρηση, προβληματισμό και δράση γύρω από τα φλέγοντα θέματα της εποχής: κλιματική αλλαγή, πράσινη και ψηφιακή μετάβαση, αειφορία. Το νέο ξεκίνημα προβάλλει ως μια ευκαιρία να διεκδικήσουμε ένα καλύτερο αύριο.

Και ακριβώς επειδή το καλύτερο κερδίζεται, είναι απαραίτητο να εργαστούμε και να συνεργαστούμε όλοι και όλες με προσήλωση στον στόχο, με αίσθημα ατομικής και κοινωνικής ευθύνης, με αφοσίωση στην κοινή προσπάθεια και με αλληλεγγύη. Στην αρχή λοιπόν της νέας σχολικής χρονιάς ας δεσμευτούμε ότι θα σκεφτόμαστε και θα ενεργούμε όπως αξίζει σε ανθρώπους που αξιώθηκαν της ελληνικής παιδείας. Με θετική σκέψη και δράση ας κερδίζουμε κάθε μέρα την ελεύθερη, ισότιμη και ποιοτική εκπαίδευση που μας αξίζει!

Καλή σχολική χρονιά!

Η αναπληρώτρια Περιφερειακή Διευθύντρια