thalassa

Σε συνέχεια του με αριθμ. πρωτ. Φ15/ 112892/Δ2 εγγράφου με θέμα «Έγκριση του Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα: «Η θάλασσα που θέλω να έχω!» του Κοινωφελούς Ιδρύματος Αθανάσιος Κ. Λασκαρίδης, για το σχολικό έτος 2021-2022» σας ενημερώνουμε ότι η καταληκτική ημερομηνία συμμετοχής στον εν θέματι Διαγωνισμό παρατείνεται έως τη Δευτέρα 9 Μαΐου 2022 και ώρα 23.59μμ.

Ο Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός «Η θάλασσα που θέλω να έχω!» εντάσσεται στις εκπαιδευτικές δράσεις του Κοινωφελούς Ιδρύματος Αθανάσιος Κ. Λασκαρίδης και απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στοχεύοντας στην ανάδειξη έργων με θέμα το θαλάσσιο περιβάλλον και την προστασία του. Με τη συμμετοχή στον διαγωνισμό δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές και τις σχολικές μονάδες να ενεργοποιηθούν περαιτέρω πάνω στο ζήτημα της θαλάσσιας ρύπανσης, να συμβάλλουν στην προστασία της και να βραβευτούν για τις προσπάθειές τους.

Στόχοι του Διαγωνισμού αυτού είναι:

• Να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες  όλων των βαθμίδων το πρόβλημα της θαλάσσιας ρύπανσης από πλαστικό
  • Να αναδείξουν το πρόβλημα
  • Να προτείνουν λύσεις με ευφάνταστο και δημιουργικό τρόπο
  • Να αποκτήσουν κριτική σκέψη
  • Να συνεργαστούν
  • Να αποκτήσουν ψηφιακές δεξιότητες

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε τα συνημμένα.