ΒΙΩΣΙΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ

Με μεγάλη χαρά σας προσκαλούμε στην εκδήλωση που διοργανώνει η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας με θέμα «Οι μαθητές μας πρεσβευτές της βιώσιμης ανάπτυξης» την Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2019 στις 18:00 στην Κοβεντάρειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης (επισυνάπτονται η πρόσκληση, το πρόγραμμα και η αφίσα της εκδήλωσης).

Η εκδήλωση αποτελεί απόρροια της συμμετοχής μας στη διακρατική κατασκήνωση “WE CARE! 2019 – Values Education Camp”, με θέμα τη δημοκρατία και τις ηθικές αξίες στη Λιθουανία 15-21 Ιουλίου 2019, στην οποίο συμμετείχαν 6 μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από το 4ο και 8ο Γυμνάσιο Κοζάνης. Η συμμετοχή της ελληνικής αντιπροσωπείας πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, με χρηματοδότηση της Αμερικάνικης Πρεσβείας στη Λιθουανία (διαμονή, διατροφή, εκπαιδευτικό υλικό, μεταφορά) και της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας (αεροπορικά εισιτήρια). Βασικοί στόχοι της κατασκήνωσης ήταν να προωθήσει το διαπολιτισμικό διάλογο ανάμεσα στις εθνικές ομάδες με αφορμή τις δράσεις της κατασκήνωσης, καθώς και να καλλιεργήσει τις ανθρώπινες αξίες, όπως το σεβασμό και την υπευθυνότητα, μέσα από τη ρητορική για τα παγκόσμια ανθρώπινα δικαιώματα, τον γραμματισμό στα μέσα επικοινωνίας και την κοινωνική ένταξη των εθνικών μειονοτήτων, προσφύγων και χωρών στον πολυπολιτισμικό διάλογο.