ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

Στο πλαίσιο ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της μαθητικής και εκπαιδευτικής κοινότητας των σχολικών μονάδων της περιοχής μας πάνω στο θέμα του σχολικού εκφοβισμού, η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το ΚΜΟΠ – Κέντρο Κοινωνικής Δράσης και Καινοτομίας πραγματοποίησε εκδήλωση με θέμα «Εκφοβισμός; Μαζί θα βρούμε λύση» την Τρίτη 7 Δεκεμβρίου 2021. Στην εκδήλωση συμμετείχαν 70 σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας. Την παρουσίαση του θέματος του σχολικού και διαδικτυακού εκφοβισμού ανέλαβαν η  Δρ. Αντωνία Τορρένς, Εκπαιδευτική Ψυχολόγος, Δημιουργός και Υπεύθυνη του Προγράμματος Live Without Bullying, και ο κ. Νίκος Κωστής, Κλινικός Ψυχολόγος και Σύμβουλος του Προγράμματος Live Without Bullying.