Δελτίο τύπου: Πολυμεσική Εφαρμογή LED

Κατηγορία : LED
Δημοσιεύθηκε : 2021-09-06

Η Πολυμεσική Εφαρμογή LED, όπως και τα υπόλοιπα παραδοτέα και σχετικές ενέργειες του Έργου προωθούν το κύριο στόχο του Έργου LED που αφορά την ευαισθητοποίηση του κοινού σε πρακτικές εξοικονόμησης ενέργειας και τη χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε το συνημμένο δελτίο τύπου.

Δελτίο τύπου: Ολιστική Προσέγγιση της Βιωσιμότητας (Sustainability)/Αειφορίας στη σχολική μονάδα

Δημοσιεύθηκε : 2021-09-06

Η πρόταση για υιοθέτηση της "Ολιστικής Προσέγγισης της Βιωσιμότητας (Sustainability)/Αειφορίας στη σχολική μονάδα" κατατέθηκε στην Υπουργό Παιδείας (2/9/2021).

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε το συνημμένο δελτίο τύπου.

Δελτίο τύπου: «Δίκτυο LED & Ενημερωτικό Υλικό»

Κατηγορία : LED
Δημοσιεύθηκε : 2021-06-24

Η ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας  είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την εγκαθίδρυση του Δικτύου LED  με αξιόλογους Φορείς, ευαισθητοποιημένους σε θέματα ενεργειακής απόδοσης, των ΑΠΕ και της εξοικονόμησης ενέργειας. Στόχος είναι το Δίκτυο LED να αποτελέσει ένα κοινό πεδίο δράσης των συνεργαζόμενων φορέων στους προαναφερθέντες τομείς.

Υλοποίηση ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο Climate Change In classroom and beyond

Δημοσιεύθηκε : 2021-06-22

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας συμμετέχει ως εταίρος στο πρόγραμμα Erasmus+ “Climate Change in classroom and beyond (2020-1-UK01-KA201-078893) διάρκειας 2 ετών, από 01.09.2020 έως 31.08.2022. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν επίσης φορείς της Ιταλίας, Τουρκίας και Βουλγαρίας και συντονίστρια χώρα είναι το Ηνωμένο Βασίλειο.

Πρόσκληση σε ενημερωτική συνάντηση με θέμα "Διαπίστευση Erasmus+ KA1"

Κατηγορία : Ημερίδες - Εκδηλώσεις
Δημοσιεύθηκε : 2021-06-22

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας σας προσκαλεί σε διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση με θέμα "Διαπίστευση Erasmus+ KA1" την Πέμπτη 24 Ιουνίου 2021 και ώρα 12:30 (επισυνάπτεται πρόσκληση).

Μνημόνιο συνεργασίας της Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Μακεδονίας με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας

Δημοσιεύθηκε : 2021-06-15

Οδηγίες για την εφαρμογή του μνημονίου συνεργασίας της Περιφερειακής Δυεύθνσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας.

Ημέρες Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων στην Α/θμια Εκπαίδευση Δυτικής Μακεδονίας

Δημοσιεύθηκε : 2021-06-15

Τη Δευτέρα 14 Ιουνίου 2021 πραγματοποιήθηκε η διαδικτυακή εκδήλωση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας με θέμα «Ημέρες Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων στην Α/θμια Εκπαίδευση Δυτικής Μακεδονίας».

Ημέρες Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων στη Β/θμια Εκπαίδευση Δυτικής Μακεδονίας

Δημοσιεύθηκε : 2021-06-14

Την Πέμπτη 10 Ιουνίου 2021 πραγματοποιήθηκε η διαδικτυακή εκδήλωση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας με θέμα «Ημέρες Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων στη Β/θμια Εκπαίδευση Δυτικής Μακεδονίας».

Παράταση προθεσμίας για την παιδαγωγική δράση “Οι μαθητές/τριες διδάσκουν Πληροφορική σε μεγαλύτερης ηλικίας συγγενείς”

Κατηγορία : ΜΑΘΗΤΕΙΑ
Δημοσιεύθηκε : 2021-06-14

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας αξιοποιώντας τους Πόλους Εκπαιδευτικής Καινοτομίας Τεχνολογίας Πληροφορικής και Επικοινωνιών (Π.Ε.Κ.Τ.Π.Ε.), διοργανώνει παιδαγωγική δράση καινοτομίας με θέμα:

«Οι μαθητές/τριες διδάσκουν Πληροφορική σε μεγαλύτερης ηλικίας συγγενείς»

Αιτήσεις συμμετοχής στη δράση μπορούν να υποβληθούν στην ηλεκτρονική φόρμα: https://forms.gle/qR5riDw4AjzgVvfX7

Χρόνος υποβολής αιτήσεων: 24/5/2021 έως 23/6/2021

Διοργάνωση διαδικτυακών εκδηλώσεων της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας με θέμα "Ημέρες Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων"

Δημοσιεύθηκε : 2021-06-09

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας διοργανώνει σειρά εκδηλώσεων με θέμα "Ημέρες Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων" ως εξής:

α. "Ημέρες Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων στη Β/θμια Εκπαίδευση Δυτικής Μακεδονίας" την Πέμπτη 10 Ιουνίου 2021 και ώρα 10:00

β. "Ημέρες Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων στην Α/θμια Εκπαίδευση Δυτικής Μακεδονίας" τη Δευτέρα 14 Ιουνίου 2021 και ώρα 10:30.

Για να παρακολουθήσετε τις εκδηλώσεις χρησιμοποιήστε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τα επισυναπτόμενα έγγραφα.

Δημιουργία Ιστολογίου (Blog) στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο - ΠΕΚΤΠΕ Γρεβενών

Δημοσιεύθηκε : 2021-05-14

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 2 Ιουνίου 2021 και ώρα 17:00 - 19:00.

Κατηγορία : Ημερίδες - Εκδηλώσεις
Δημοσιεύθηκε : 2021-05-10

Η ημερίδα θα υλοποιηθεί το Σάββατο 15/5/2021.

Συνολικά θα γίνει παρουσίαση 31 εργασιών - καλών πρακτικών από εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης, υπευθύνους ΕΚΦΕ και μέλη Παιδαγωγικών Ομάδων ΚΠΕ της χώρας.