mediaSmarts

Erasmus+

Τη Δευτέρα και Τρίτη 19 και 20 Δεκεμβρίου 2022 αντίστοιχα πραγματοποιήθηκε η τρίτη και τελευταία εταιρική συνάντηση μεταξύ των εταίρων στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ (κωδικός προγράμματος: 2020-1-FR01-KA226-SCH-095287) με τίτλο “Media Smarts”.

Media Smarts

Την εβδομάδα από τις 5 έως τις 9 Σεπτεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη μαθησιακή δραστηριότητα (Learning, Teaching Training Activity – LTTA) στο Κουσάντασι της Τουρκίας στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “Media Smarts” (κωδικός προγράμματος: 2020-1-FR01-KA226-SCH-095287). Το πρόγραμμα «Media Smarts», διάρκειας δυο ετών (από 01/03/2021 έως 28/02/2023), στοχεύει να συμβάλει στο να αποκτήσουν εκπαιδευτικοί και μαθητές θετική στάση πάνω στο θέμα της κοινωνικής και ψηφιακής ένταξης των μαθητών που προέρχονται από οικογένειες μεταναστών, κινδυνεύουν να εγκαταλείψουν το σχολείο ή/και προέρχονται από μειονεκτούντα περιβάλλοντα.

MEDIA SMARTS

Την Τετάρτη και Πέμπτη 4 και 5 Μαΐου 2022 αντίστοιχα πραγματοποιήθηκε στο Ταλλίν της Εσθονίας η δεύτερη συνάντηση μεταξύ των εταίρων στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ (κωδικός προγράμματος: 2020-1-FR01-KA226-SCH-095287) με τίτλο “Media Smarts”.

Free Joomla Lightbox Gallery

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας και το 1ο Γυμνάσιο Καστοριάς σας προσκαλούν στην εκδήλωση   για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα “Media Smarts” που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 14 Οκτωβρίου 2021 στις 18:00 στο πλαίσιο των Erasmus Days 2021.

Για τη σύνδεσή σας χρησιμοποιήστε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Περισσότερες πληροφορίες στα συνημμένα έγγραφα.

smart erasmus

Την Τρίτη 7 Σεπτεμβρίου και Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε στη Μασσαλία της Γαλλίας η πρώτη συνάντηση μεταξύ των εταίρων στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ (κωδικός προγράμματος: 2020-1-FR01-KA226-SCH-095287) με τίτλο “Media Smarts”.

Δείτε το συνημμένο δελτίο τύπου

Media Smarts

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας συμμετέχει ως εταίρος στο πρόγραμμα Erasmus+ “Media Smarts ” διάρκειας 2 ετών (από 01/03/2021 έως 28.02.2023).  Στο πρόγραμμα συμμετέχουν επίσης φορείς της Γαλλίας, Ιταλίας, Τουρκίας, Ισπανίας και Εσθονίας.

Το πρόγραμμα στοχεύει να συμβάλει στο να αποκτήσουν εκπαιδευτικοί και μαθητές θετική στάση πάνω στο θέμα της κοινωνικής και ψηφιακής ένταξης των μαθητών που προέρχονται από οικογένειες μεταναστών, κινδυνεύουν να εγκαταλείψουν το σχολείο και/ή προέρχονται από μειονεκτικά περιβάλλοντα. Για τον σκοπό αυτό, επιδιώκεται η ενίσχυση των βασικών δεξιοτήτων (key competences) και μιας συμπεριληπτικής ψηφιακής εκπαίδευσης υψηλής ποιότητας, που θα οδηγούν στη μείωση της σχολικής εγκατάλειψης, καθώς και την καλλιέργεια μεθόδων για την αντιμετώπιση των προκλήσεων που αντιμετωπίζουν οι μαθητές για να δημιουργήσουν ένα καλύτερο μέλλον και να είναι σε θέση να συμβάλλουν και να επωφεληθούν από την ψηφιακή οικονομία και κοινωνία.

Βασικοί στόχοι του προγράμματος είναι οι παρακάτω: