ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

Σας ανακοινώνουμε το αναλυτικό πρόγραμμα συνεντεύξεων των υποψηφίων εκπαιδευτικών για τη στελέχωση των Πειραματικών Σχολείων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας. Ως ημερομηνία των προφορικών συνεντεύξεων ορίζεται η Πέμπτη 11 Αυγούστου 2022.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΟΜΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ78 (Νομικών - Πολιτικών Επιστημών), που έχουν τα νόμιμα προσόντα (Πτυχίο Νομικής ΑΕΙ – Τμήμα Νομικό), οι οποίοι/οποίες επιθυμούν να αποσπαστούν από 01-09-2022 έως και 31-08-2025 στο Γραφείο Νομικής Υποστήριξης της Αυτοτελούς Διεύθυνσης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής, να υποβάλουν σχετική αίτηση απόσπασης, από 02-08-2022 μέχρι και 22-08-2022 (αποκλειστική προθεσμία).

protypo sxoleio

Ανακοινώνουμε τον τελικό αξιολογικό πίνακα κατάταξης υποψηφίων εκπαιδευτικών για τη στελέχωση του Πρότυπου Σχολείου και των Πειραματικών Σχολείων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, όπως καταρτίστηκε με την αριθμ. 4η/01-08-2022 πράξη της Περιφερειακής Επιτροπής Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων (Π.Ε.Π.Π.Σ.) Δυτικής Μακεδονίας, μετά την εξέταση των ενστάσεων.

Mikrasiatiki Katastrifi

Τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια «Παναγία Προυσιώτισσα» στο Αγρίνιο προκηρύσσουν Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης για το σχολικό έτος 2022-2023 αφιερωμένο στα Εκατό χρόνια από τη Μικρασιατική καταστροφή. Ο ξεριζωμός και η προσφυγιά με τη ματιά της ποίησης.

internet

Με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2023, το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας, προκηρύσσει πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό με θέμα «Πιστεύεις ό,τι βλέπεις στο διαδίκτυο;».

ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

Εγκρίνονται οι Μαθητικοί Διαγωνισμοί Ζωγραφικής για μαθητές Δημοτικού, Ποίησης και Λογοτεχνίας, Δημιουργίας Ψηφιακού Βίντεο, και Μουσικής Σύνθεσης για μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου, για το σχολικό έτος 2022-23.

ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

Ο δημοφιλής Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό» είναι ο μεγαλύτερος εκπαιδευτικός διασκεδαστικός διαγωνισμός στον κόσμο, με συμμετοχή πάνω από 6,5 εκατομμύρια μαθητών από 90 χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα. Στην χώρα μας διενεργείται από την «Καγκουρό Ελλάς» που είναι μέλος του Διεθνούς Οργανισμού Kangourou Sans Frontières (Καγκουρό Χωρίς Σύνορα). Το ακαδημαϊκό έτος 2022-23 ο διαγωνισμός προγραμματίζεται να γίνει το Σάββατο 1 Απριλίου 2023, από τις 9:00 – 10:30 το πρωί.

ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

Ανακοινώνεται η αποδοχή του αιτήματος του φορέα Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών για έγκριση υλοποίησης αναφορικά με τον 9ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό με τίτλο «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες» που απευθύνεται σε μαθητές/τριες νηπιαγωγείου, όλων των τάξεων του δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου (όλων των τύπων) για την εφαρμογή του σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία γενικής και ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης όλης της επικράτειας, της Κύπρου και της ομογένειας, για το σχολικό έτος 2022-2023.