Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Ημερίδα που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας με θέμα  «Μεταλυκειακό  Έτος  –  Τάξη  Μαθητείας:  Προοπτικές στη  Δυτική  Μακεδονία»  την  Πέμπτη 21 Ιουνίου 2018 στο Εκθεσιακό Κέντρο Δυτικής Μακεδονίας. Την ημερίδα τίμησαν με την παρουσία τους ο Υφυπουργός του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, κ. Δημήτριος Mπαξεβανάκης, ο Διευθυντής του Γραφείου Υφυπουργού Παιδείας, κ. Θέμης Κοτσιφάκης, εκπρόσωποι της πολιτικής ηγεσίας, οι διευθυντές των ΔΔΕ Δυτικής Μακεδονίας, εκπρόσωποι των δομών εκπαίδευσης, προσκεκλημένοι ομιλητές, μαθητές και πλήθος κόσμου που με πολύ ενδιαφέρον περιηγήθηκαν στους χώρους της έκθεσης και παρακολούθησαν τις εισηγήσεις των ομιλητών.