Με αφορμή τον εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης οργανώνει Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό για παιδιά 10-15 ετών με τίτλο «Περιπέτεια στο Μουσείο». Εσύ μπορείς να χωρέσεις μια περιπέτεια σε 500 λέξεις; Μπορείς να μας βοηθήσεις να ανακαλύψουμε ένα Μουσείο, αλλά και να νιώσουμε αγωνία και αίσθηση μυστηρίου; Γιατί μπορεί να μένουμε σπίτι, αλλά παράλληλα μπορούμε να ταξιδεύουμε με τη φαντασία μας και να ζούμε κάθε είδους περιπέτειες.

Ένα παιχνίδι Μυστηρίου, "Οι μικροί Ντετέκτιβ του Μουσείου", όχι στην Πλάκα αυτή τη φορά αλλά στο... σπίτι. Το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης ακολουθώντας τα χνάρια του προγράμματος "Mystery Walk", που ήδη υλοποιείται, δημιουργεί και προσφέρει ένα νέο πρόγραμμα με περιπέτεια μυστηρίου, όχι στα δρομάκια και στα μνημεία της Πλάκας αλλά μέσα στο ίδιο μας το σπίτι. Δείτε το teaser εδώ!

Το Μουσείο αναπτύσσει μια σειρά ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού για παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικούς που περιλαμβάνουν εργαστήρια, μαθητικό διαγωνισμό, κατασκευές, προτάσεις και ιδέες δημιουργικής απασχόλησης.
Δείτε όλο τον κατάλογο εδώ.