ΠΕΚΠΤΕ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

Ο Πόλος Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (ΠΕΚΤΠΕ) Γρεβενών της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας, υλοποιεί εκπαιδευτική δράση που απευθύνεται σε μαθητές Ε’ και ΣΤ’ τάξης των Δημοτικών Σχολείων του Νομού Γρεβενών. Η εκπαιδευτική δράση θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό πληροφορικής στο χώρο του ΠΕΚΤΠΕ Γρεβενών ή στον χώρο του εργαστηρίου πληροφορικής του σχολείου αν αυτό είναι δυνατόν.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί πληροφορικής σε συνεννόηση με τον διευθυντή του σχολείου να δηλώσουν συμμετοχή στην παρακάτω φόρμα μέχρι την Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2021.

ΦΟΡΜΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται, παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στην παρακάτω φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος έως την Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2021. https://forms.gle/sFh1CiGyjNNPh4Wx5

Η πρώτη επιμορφωτική συνάντηση θα υλοποιηθεί τη Δευτέρα 25/10/2021 και ώρα 18:00 -19:30.

Η ενημέρωση σχετικά με το σύνδεσμο Webex τάξης θα σταλεί στο email που θα δηλωθεί.

Οι παρακάτω δράσεις θα υλοποιηθούν το διάστημα Οκτώβριος – Δεκέμβριος 2021 σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής των σχολικών μονάδων του Δήμου Εορδαίας και του Δήμου Βοΐου.

Δράσεις Εξ αποστάσεως

• Δράση «Εισαγωγή στη ρομποτική». Υλοποίηση εξ αποστάσεως σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς Πληροφορικής Α’/θμιας και Β’/θμιας Εκπ/σης. Πληροφορίες σχετικά με τη δράση: «Εισαγωγή στη ρομποτική»

• Συνεργασία με εκπαιδευτικούς που διδάσκουν Πληροφορική ή Τεχνολογία στην Α’/θμια και Β’/θμια Εκπ/ση για την υλοποίηση εξ αποστάσεως διδακτικών παρεμβάσεων σύντομης διάρκειας, στο πλαίσιο της διδασκαλίας θεμάτων σχετικών με νέες τεχνολογίες και εκπαιδευτική ρομποτική.

Εργαστήρια με φυσική παρουσία

• Προγραμματίζοντας EV3 Mindstorms - (εργαστήρια εκπαιδευτικής ρομποτικής και προγραμματισμού) Διάρκεια: 4 ώρες. Απευθύνεται σε μαθητές/τριες Γυμνασίου.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ της ΠΔΕ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

«Αναβάθμιση Εκπαιδευτικού εξοπλισμού σε Σχολικές Μονάδες και Εξοπλισμού σε Δομές Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας»

Υποκατηγορίες

ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ