Η πανδημία Covid-19 έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό τον τομέα της εκπαίδευσης. Σύμφωνα με το School Education Gateway «Έρευνα για την ηλεκτρονική και εξ αποστάσεως εκπαίδευση» η διαδικτυακή διδασκαλία αποτέλεσε πρακτική διδασκαλίας για πάνω από το 66% των εκπαιδευτικών και οι περισσότεροι πιστεύουν ότι αυτή η κατάσταση θα προκαλέσει αλλαγές στην εκπαίδευση στο μέλλον. Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας πραγματοποίησε μια προκαταρκτική έρευνα μεταξύ δασκάλων, γονέων και ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού στην Ελλάδα, δείχνοντας ότι η πλειοψηφία των γονέων απέδωσε την ανάγκη για πρόσθετη υποστήριξη στην έλλειψη σαφών οδηγιών, στις χαμηλές ψηφιακές δεξιότητες και στην ανάγκη για κοινωνικές επαφές. Ωστόσο, πολλοί από αυτούς έδωσαν έμφαση στην αυτονομία που προωθείται μέσω της διαδικτυακής μάθησης.

Πολλοί εκπαιδευτικοί και σχολεία προσπαθούν να προσφέρουν λύσεις συμπερίληψης όλων των μαθητών τους, αλλά το ψηφιακό περιεχόμενο και η εξ αποστάσεως εκπαίδευση απαιτούν νέες προσαρμογές και δεξιότητες. Συνεπώς, οι εκπαιδευτικοί θα χρειαστούν υποστήριξη τόσο για την απόκτηση των απαραίτητων ψηφιακών δεξιοτήτων για την εφαρμογή ποιοτικής εξ αποστάσεως εκπαίδευσης όσο και για τη δημιουργία και οργάνωση αυτών των ψηφιακών μαθημάτων και περιεχομένου με τον πιο συμπεριληπτικό δυνατό τρόπο. Στόχος αυτού του έργου είναι να παρέχει καθοδήγηση και κατάρτιση στους εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας έως της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην προσαρμογή του ψηφιακού περιεχομένου στους μαθητές τους με συγκεκριμένες μαθησιακές ανάγκες.

Οι πόροι του έργου θα επικεντρωθούν στην παιδαγωγική της συμπερίληψης και την προσαρμογή του περιεχομένου του διαδικτυακού εκπαιδευτικού υλικού. Αρκετά έργα προσφέρουν πολύτιμους καταλόγους εργαλείων ή προωθούν ευκαιρίες δικτύωσης για όσους δραστηριοποιούνται στον τομέα εκπαίδευσης πρόθυμα να μοιραστούν τους πόρους και τις καλές πρακτικές τους για τη διαδικτυακή εκπαίδευση.

Τα προϊόντα του έργου είναι τα παρακάτω:

• Οδηγός για τις ανάγκες ψηφιακής προσαρμογής (Guide)
  • 50 Φύλλα πρακτικής προσαρμογής (Practical Adaptation Sheets)
  • Eργαλειοθήκη (toolbox)
  • 50 Εκπαιδευτικά βίντεο (tutorials)
  • 10 Λίστες ελέγχου προσαρμογής (Adaptation Checklists)
  • 50 φύλλα εργασίας (Worksheets)

ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

refugees

1. Ενημέρωση - Αποφάσεις για την εκπαίδευση προσφύγων
  2. Νομοθετικό πλαίσιο
  3. Διαπολιτισμική εκπαίδευση - θεωρητικό πλαίσιο
  4. Διαπολιτισμική εκπαίδευση - δραστηριότητες
  5. Διαπολιτισμική εκπαίδευση - εκπαίδευση μουσουλμανοπαίδων
  6. Διαπολιτισμική εκπαίδευση - εκπαίδευση τσιγγανοπαίδων
  7. Εκμάθηση Ελληνικής γλώσσας - Δίγλωσση Εκπαίδευση: τα Ελληνικά ως δεύτερη ή ξένη γλώσσα
  8. Εκμάθηση Ελληνικής γλώσσας - Γραμματική
  9. Εκμάθηση Ελληνικής γλώσσας - Γραμματική: Βήματα στον κόσμο [επικοινωνώ]
  10. Εκμάθηση Ελληνικής γλώσσας - Γραμματική: Βήματα στον κόσμο [περιγράφω]
  11. Εκμάθηση Ελληνικής γλώσσας - Γραμματική: Βήματα στον κόσμο [περιγράφω μια διαδικασία]
  12. Εκμάθηση Ελληνικής γλώσσας - Γραμματική: Γεια σας
  13. Εκμάθηση Ελληνικής γλώσσας - Γραμματική: Διαβάζω
  14. Εκμάθηση Ελληνικής γλώσσας - Γραμματική: Διηγούμαι και γράφω ιστορίες
  15. Εκμάθηση Ελληνικής γλώσσας - Γραμματική: Εκμάθηση
  16. Εκμάθηση Ελληνικής γλώσσας - Γραμματική: Κείμενα για νέους σε απλά Ελληνικά
  17. Εκμάθηση Ελληνικής γλώσσας - Γραμματική: Μιλώ και γράφω Ελληνικά

ΠΕ.Κ.Ε.Σ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Διεύθυνση : Μακρυγιάννη 22, Τ.Κ. 50132 Κοζάνη

Τηλέφωνο : 2461023146

Φαξ : 2461023146

Οργανωτικός Συντονιστής: Σούλιος Ιωάννης

e-mail : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. & Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ιστοσελίδα : -