xamogelo_Paidioy

Με χαρά θα θέλαμε να σας προσκαλέσουμε στις δράσεις που θα υλοποιηθούν από  «Το Χαμόγελο του Παιδιού» στον «ΟΔΥΣΣΕΑ», το 1ο Κινητό Εργαστήριο Ενημέρωσης, Εκπαίδευσης & Τεχνολογίας, κατά την παραμονή του στα Σέρβια Κοζάνης από τις 24 έως και τις 27 Οκτωβρίου.

Οι επισκέπτες/-τριες –μικροί/-ες και μεγάλοι/-ες- στον «ΟΔΥΣΣΕΑ»  θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε δράσεις εκπαίδευσης και επιμόρφωσης που αξιοποιούν τις πιο πρόσφατες τεχνολογίες, επάνω σε θέματα που αφορούν άμεσα τα παιδιά, σε ό,τι αφορά την καθημερινότητά τους αλλά και το μέλλον τους.

Οι δράσεις, διαμορφωμένες κατάλληλα, απευθύνονται σε μαθητές και μαθήτριες όλων των ηλικιών, σε γονείς/κηδεμόνες και σε εκπαιδευτικούς.

Στο παρόν μήνυμα επισυνάπτεται η πρόσκληση με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες. Παρακαλούμε θερμά, όπως αποστείλετε το παρόν mail στα σχολεία που βρίσκονται υπό την αιγίδα σας.

Το αναλυτικό Πρόγραμμα των δράσεων που θα υλοποιηθούν στον «ΟΔΥΣΣΕΑ» κατά την παραμονή του στην Ελευθερούπολη είναι ως εξής:

ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

Δράσεις για μαθητές και μαθήτριες

24, 25 και 26/10

Για μαθητές/τριες

• Το πρόγραμμα «Real Life Stories» για μαθητές και μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσηςμε τις εξής θεματικές:
  • Ασφάλεια στο Διαδίκτυο/Διαδικτυακός Εκφοβισμός
  • Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμός
  • Κακοποίηση- Παραμέληση Παιδιού
  • Εμπορία-Εκμετάλλευση παιδιών/Trafficking
  • Εξαφανίσεις (Α’-ΣΤ’ Δημοτικού)
  • Το Πρόγραμμα «Pr.E.P.E.I.» για μαθητές και μαθήτριες από Γ’ Δημοτικού έως Γ’ Γυμνασίου που έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση για την ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό
  • Το Πρόγραμμα «VR Not Bullies» για μαθητές και μαθήτριες ηλικίας 13 ως 18 ετών, που έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση απέναντι σε περιπτώσεις εκφοβισμού, μέσα από την χρήση της τεχνολογίας.
  • Το πρόγραμμα «Πίσω από την Οθόνη»για μαθητές/μαθήτριες Γυμνασίου και Λυκείου με στόχο την πρόληψη επικίνδυνων και δυσάρεστων καταστάσεων που εγκυμονεί η χρήση του διαδικτύου (internet).
  • Το πρόγραμμα «Τα Δικαιώματα του Παιδιού» για παιδιά νηπιαγωγείου και Α τάξης δημοτικού

Δράσεις για ενήλικες (γονείς/κηδεμόνες, εκπαιδευτικούς κλπ)

24 και 26/10

Επιπλέον, για εκπαιδευτικούς τα εξής προγράμματα επιμορφώσεων/σεμιναρίων:

• Το Πρόγραμμα «Pr.E.P.E.I.: Επιμόρφωση» για εκπαιδευτικούς από Γ’ Δημοτικού έως Γ’ Γυμνασίου με στόχο την ευαισθητοποίηση μαθητών/-ριών Γυμνασίου για την ενδοσχολική βία και εκφοβισμό.
  • Το Πρόγραμμα «Το Παπάκι Πάει…» για εκπαιδευτικούς προσχολικής αγωγής, δασκάλους και δασκάλες Α’ και Β΄ Δημοτικούμε στόχο την ενίσχυση των γνώσεων και δεξιοτήτων των παιδιών σε περίπτωση που βρεθούν σε συνθήκες εξαφάνισης μη προσδιοριζόμενης αλλιώς, δηλαδή σε συνθήκες που χάνουν τον προσανατολισμό τους ή για κάποιον λόγο δεν βρίσκονται κοντά στο άτομο που νομίμως ασκεί την επιμέλεια τους.

Για γονείς και κηδεμόνες όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης το πρόγραμμα «Κοντά στους Γονείς» με θεματικές που αναφέρονται στη βία και συγκεκριμένα:

• Κακοποίηση – Παραμέληση Παιδιού
  • Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμός
  • Θέματα Ασφάλειας στο Διαδίκτυο
  • Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση
  • Εξαφανίσεις
  • Διαχείριση άγχους εξετάσεων
  • Σχολική Προσαρμογή

Τέλος, για εκπαιδευτικές δράσεις που απευθύνονται σε όλη την οικογένεια, γονείς και παιδιά

27/10  και ώρες 10:30-12:00 και 12:15 με 13:45

Για τον προγραμματισμό των συμμετοχών μπορείτε να απευθυνθείτε στην παρούσα ηλεκτρονική διεύθυνση και στο τηλέφωνο 2310250160.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση και θα χαρούμε να σας υποδεχθούμε στον Οδυσσέα!

Με ιδιαίτερη εκτίμηση,

Σωζόπουλος Χρήστος

Ψυχολόγος, MSc

Τμήμα Πρόληψης και Ευαισθητοποίησης Παιδιών Γονέων και Εκπαιδευτικών

Παπακυριαζή 3

546 45 Θεσσαλονίκη

--------------------------------------

T.: 2310250160

F.: 2310270306

--------------------------------------

E.: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

www.hamogelo.gr