Σε συνέχεια του υπ' αριθ. πρωτ. Φ15/106669/Δ2/2-9-2021 εγγράφου της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Π.Ε. και Δ.Ε. του ΥΠΑΙΘ, με το οποίο σας διαβιβάστηκε το υπ' αριθ. πρωτ. οικ. 116/31-8-2021 έγγραφο της Γενικής Γραμματείας Ανώτατης Εκπαίδευσης με θέμα "Προκήρυξη Μαθητικού Διαγωνισμού Ζωγραφικής για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση", υπενθυμίζουμε ότι καταληκτική ημερομηνία για την παραλαβή των μαθητικών δημιουργιών στο ΥΠΑΙΘ είναι η Τετάρτη 20 Οκτωβρίου 2021.

Παρακαλούμε θερμά όπως τηρηθεί η ανωτέρω προθεσμία, δεδομένου ότι, στη συνέχεια, θα ακολουθήσει η αξιολόγηση των δημιουργιών από άμισθη επιτροπή που θα συγκροτηθεί στο ΥΠΑΙΘ, προκειμένου να επιλεγούν τα έργα που θα εκτεθούν κατά τη διάρκεια των διήμερων εκδηλώσεων του ΥΠΑΙΘ για τα 200 χρόνια, καθώς και τα έργα που θα βραβευθούν σε ειδική τελετή, κατά τη διάρκεια του προαναφερθέντος διημέρου. Επισημαίνεται ότι το διήμερο εκδηλώσεων θα υλοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών στις 13 και 14 Νοεμβρίου 2021 και η βράβευση προγραμματίζεται να πραγματοποιηθεί από την πολιτειακή και πολιτική ηγεσία. Δεδομένης της υψηλής ιστορικής και συμβολικής αξίας της επετείου των 200 ετών από την έναρξη του αγώνα της Ελληνικής Παλιγγενεσίας, καθώς και της ιδιαίτερης σημασίας που αποκτά η επέτειος και ο εορτασμός της εν μέσω πανδημίας, παρακαλούμε όπως, με τη δική σας συμβολή, δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στη διενέργεια του Μαθητικού Διαγωνισμού, καθώς και στην τήρηση των προθεσμιών που προβλέπονται. Τέλος, για τον καλύτερο συντονισμό των ενεργειών, παρακαλούμε, όπως αποσταλεί, μέχρι την Τρίτη 12 Οκτωβρίου 2021, στο e-mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , ενημέρωση για τον αριθμό των μαθητικών δημιουργιών που έχουν παραληφθεί από κάθε Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και από κάθε Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.