Την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας, κ. Ειρηναίος, δέχτηκε στα γραφεία της Μητρόπολης στη Φλώρινα την αναπληρώτρια Περιφερειακή Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, Δέσποινα Παπαδοπούλου, η οποία συνοδευόταν από τη Διευθύντρια του Εκκλησιαστικού Σχολείου Φλώρινας, Ευαγγελία Ρίζου.

Σε εξαιρετικό κλίμα κατά τη διάρκεια της ωριαίας συνάντησης συζητήθηκαν γενικότερα θέματα της εκπαίδευσης και ειδικότερα ζητήματα που αφορούν το Εκκλησιαστικό Σχολείο. Οι δύο πλευρές συμφώνησαν στην ανάγκη τακτικής επικοινωνίας και συνεργασίας στην ανάληψη πρωτοβουλιών με κοινό στόχο την πνευματική στήριξη της εκπαιδευτικής κοινότητας. Η αναπληρώτρια Περιφερειακή Διευθύντρια μετέφερε στον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας, κ. Ειρηναίο, τις ευχές της εκπαιδευτικής κοινότητας επί τη ενθρονίσει του.

MHTROPOLI FLORINAS