Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η συμμετοχή των 6 μαθητών της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας στη διακρατική κατασκήνωση Values Education Camp  “WE CARE!” 2019 στη Λιθουανία από τις 15 ως τις 21 Ιουλίου 2019, με θέμα τη δημοκρατία και τις ηθικές αξίες. Η συμμετοχή της ελληνικής αντιπροσωπείας πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας. Η κατασκήνωση υλοποιήθηκε με χρηματοδότηση της Αμερικάνικης Πρεσβείας στη Λιθουανία (διαμονή, διατροφή, εκπαιδευτικό υλικό, μεταφορά από και προς το χώρο της κατασκήνωσης), ενώ τα έξοδα των αεροπορικών εισιτηρίων των συμμετεχόντων καλύφθηκαν στο μεγαλύτερο ποσοστό τους από την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας.

Οι δραστηριότητες της κατασκήνωσης παρουσιάζονται αναλυτικά εδώ

Πληροφορίες και φωτογραφικό υλικό μπορείτε να βρείτε εδώ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Ημερίδα που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας με θέμα  «Μεταλυκειακό  Έτος  –  Τάξη  Μαθητείας:  Προοπτικές στη  Δυτική  Μακεδονία»  την  Πέμπτη 21 Ιουνίου 2018 στο Εκθεσιακό Κέντρο Δυτικής Μακεδονίας. Την ημερίδα τίμησαν με την παρουσία τους ο Υφυπουργός του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, κ. Δημήτριος Mπαξεβανάκης, ο Διευθυντής του Γραφείου Υφυπουργού Παιδείας, κ. Θέμης Κοτσιφάκης, εκπρόσωποι της πολιτικής ηγεσίας, οι διευθυντές των ΔΔΕ Δυτικής Μακεδονίας, εκπρόσωποι των δομών εκπαίδευσης, προσκεκλημένοι ομιλητές, μαθητές και πλήθος κόσμου που με πολύ ενδιαφέρον περιηγήθηκαν στους χώρους της έκθεσης και παρακολούθησαν τις εισηγήσεις των ομιλητών.