Σας ενημερώνουμε ότι η υποβολή των αιτήσεων εκπαιδευτικών για απόσπαση ή διάθεση στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2019-2020​,  προκειμένου να συμμετέχουν στις Ομάδες Υποστήριξης της Μαθητείας (Ο.Υ.Μ.) των ΕΠΑ.Λ. συνεχίζεται από την Τρίτη  9/7/2019  και ολοκληρώνεται την Τετάρτη 17/7/2019. Οι εισηγήσεις των Περιφερειακών Διευθυντών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αποστέλλονται ηλεκτρονικά μέχρι την Τρίτη 23/7/2019 στη Διεύθυνση Επαγγελματικής Εκπαίδευσης στο e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Για τη διευκόλυνσή σας, επισυνάπτεται η αρχική πρόσκληση.

Για τα αποτελέσματα της πιστοποίησης δείτε το συνημμένο έγγραφο:

Δείτε το συνημμένο έγγραφο (ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΘΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 3)

Στις 27 και 28 Νοεμβρίου 2018 στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ και του προγράμματος “Μεταλυκειακό έτος- Τάξη Μαθητείας” η Περιφερειακή Διεύθυνση πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, συμμετείχε στην πρώτη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε στην Αττάλεια της Τουρκίας μεταξύ της Μάλτας, Τουρκίας, Ρουμανίας, Ιταλίας, Ισπανίας και Ελλάδας. Στη συνάντηση την Περιφερειακή Διεύθυνση εκπαίδευσης εκπροσώπησε ο Περιφερειακός Διευθυντής κ. Κωνσταντόπουλος Κωνσταντίνος, η υπεύθυνη της Ομάδας Υποστήριξης Μαθητείας της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας κ. Μπουμπουρέκα Χρυσούλα ΠΕ 80 καθώς και η κ. Μπουμπουρέκα Παρασκευή ΠΕ06 του ΕΠΑ.Λ Σερβίων

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση των εξετάσεων πιστοποίησης των αποφοίτων του μεταλυκειακού έτους – τάξη μαθητείας της Α΄ φάσης εφαρμογής του θεσμού και των τριών πιλοτικών τάξεων μαθητείας, θα πραγματοποιηθούν το επόμενο διάστημα νέες εξετάσεις πιστοποίησης για τους απόφοιτους των 16 ειδικοτήτων της Β΄ φάσης εφαρμογής του θεσμού (σχολικό έτος 2017 – 2018) και των δύο πιλοτικών τάξεων μαθητείας.

Οι εξετάσεις πιστοποίησης περιλαμβάνουν θεωρητικό και πρακτικό μέρος σε αντιστοιχία με τα προγράμματα σπουδών της κάθε ειδικότητας, οδηγούν στη λήψη Πτυχίου Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης αντίστοιχης ειδικότητας Επιπέδου 5 με βάση το Εθνικό και το Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Προσόντων και θα διεξαχθούν στο τέλος Ιανουαρίου του 2019 σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.).